Weather Forecast

Find more about Weather in Holyoke, CO
Click for weather forecast
Swim club performs well in Wray meet PDF Print E-mail
Written by Holyoke Enterprise   

With three lightning delays totaling over an hour in wait time, swimmers had a slow start to the Northwest Kansas Swim League swim meet Saturday, June 8 in Wray.

Taking 42 competitors to the meet, Holyoke Swim Club earned fourth place overall.

Goodland Swim Club had the highest combined team score with 244 points, followed by Wray 230.5, Colby 205, Holyoke 185.5, Oberlin 162.5, Burlington 114.5, Flagler 59 and Oakley 36.

Holyoke swimmers completed the meet with eight first-place finishes. Many other swimmers also placed in the top six.

Coach Brenda Krueger noted the huge improvements on times made by the 8 and under swimmers. The young swimmers have moved past the jitters and are starting to understand the process.

The dedication of the 12 swimmers in the 8 and under division shows in how hard they work at practices.

Coaches Aly Brinkema and Adria Colver were proud of the overall improvement in the swimmers’ flip turns during the freestyle and backstroke events. Many other teams now skip this important part of the race.

Holyoke will compete in the next NWKSL meet Saturday, June 15 in Oakley, Kan.

Individual results from the swim meet follow:

 

8 and Under

Girls—Erin Andersen—4th, 25 yd. freestyle; 4th, 50 yd. freestyle.

Boys—Ethan Schneller—3rd, 25 yd. butterfly; 4th, 50 yd. freestyle; 5th, 25 yd. backstroke.

100 yd. girls’ freestyle relay—4th, Miranda Morales, Anastasia Drake, Summer Martin and Aspen Jagers.

100 yd. girls’ medley relay—3rd, Marren Dirks, Andersen, Martin and Jagers.

100 yd. mixed freestyle relay—2nd, Andersen, Payton Ferguson, Schneller and Dirks.

100 yd. mixed medley relay—3rd, Drake, Andrea Marquez, Schneller and Carter Van Overbeke.

 

9-10

Girls—Rylee Schneller—1st, 100 yd. freestyle; 1st, 100 yd. individual medley; 2nd, 25 yd. freestyle.

Kristin Vieselmeyer—1st, 25 yd. backstroke; 3rd, 100 yd. freestyle; 3rd, 25 yd. butterfly.

Haley Van Overbeke—2nd, 25 yd. breaststroke; 3rd, 100 yd. individual medley; 4th, 100 yd. freestyle.

Ashley Rahe—4th, 100 yd. individual medley; 5th, 25 yd. butterfly; 6th, 25 yd. freestyle.

Lauren Herman—5th, 100 yd. individual medley; 6th, 100 yd. freestyle.

Elise Krogmeier—3rd, 25 yd. breaststroke.

Elby Kropp—6th, 25 yd. butterfly.

Boys—Isaiah Rahe—5th, 25 yd. backstroke.

Ethan Andersen—6th, 25 yd. freestyle.

100 yd. girls’ freestyle relay—2nd, Krogmeier, Ashley Rahe, Kropp and Vieselmeyer; 3rd, Herman, Van Overbeke, Riley Ferguson and Schneller.

100 yd. girls’ medley relay—1st, Schneller, Krogmeier, Vieselmeyer and Ferguson; 2nd, Ashley Rahe, Kropp, Van Overbeke and Herman.

100 yd. boys’ freestyle relay—4th, Max Dirks, Isaiah Rahe, Isaac Strauss and Koby Way.

100 yd. boys’ medley relay—2nd, Isaiah Rahe, Dirks, Andersen and Way.

 

11-12

Girls—Emily Jelden­—2nd, 50 yd. backstroke; 3rd, 50 yd. breaststroke; 6th, 50 yd. butterfly.

Lali Marquez—3rd, 50 yd. butterfly; 4th, 50 yd. backstroke; 4th, 100 yd. individual medley.

Demiah Hernandez—2nd, 50 yd. freestyle.

Morganne Kumm—6th, 100 yd. freestyle.

Boys—Keegan Shaw—3rd, 100 yd. freestyle; 3rd, 50 yd. backstroke; 4th, 100 yd. individual medley.

Remington Hielscher—3rd, 50 yd. butterfly; 4th, 50 yd. backstroke.

200 yd. girls’ freestyle relay—2nd, Jelden, Hernandez, Marquez and Kumm.

200 yd. girls’ medley relay—2nd, Hernandez, Marquez, Jelden and Kumm.

200 yd. mixed freestyle relay—4th, Shaw, Shianne Willmon, Lauren Bergner and Hielscher.

200 yd. mixed medley relay—4th, Shaw, Josie Herman, Willmon and Bergner.

 

13-14

Girls—Emily Krogmeier—1st, 100 yd. butterfly; 2nd, 50 yd. freestyle; 2nd, 100 yd. freestyle.

Tara Krueger—2nd, 100 yd. breaststroke; 4th, 100 yd. backstroke.

Regan Van Overbeke—2nd, 100 yd. butterfly; 5th, 100 yd. freestyle.

Juliana Hernandez—5th, 100 yd. backstroke.

Anna Jelden—5th, 200 yd. individual medley.

Michalla Drake—6th, 100 yd. backstroke; 6th, 200 yd. individual medley.

200 yd. girls’ freestyle relay—Van Overbeke, Hernandez, Jelden and Drake.

200 yd. girls’ medley relay—Drake, Jelden, Van Overbeke and Hernandez.

 

15-18

Girls—Danielle Brandt—1st, 50 yd. freestyle; 1st, 100 yd. backstroke; 2nd, 100 yd. butterfly.

Lori McWilliams—4th, 100 yd. breaststroke; 5th, 100 yd. backstroke; 6th, 50 yd. freestyle.

Malena McWilliams—6th, 100 yd. breaststroke.

200 yd. mixed freestyle relay—3rd, Brandt, Krueger, Lori McWilliams, Krogmeier.

200 yd. mixed medley relay—1st, Lori McWilliams, Krueger, Brandt and Krogmeier.



Holyoke Enterprise June 13, 2013